Свято Івана Купала.

Івана Купала традиційно відзначають в Україні в ніч з 6 на 7 липня. Це прадавнє язичницьке свято літнього сонцестояння, він символізує народження Купала - літнього сонця. Також він збігається з християнським святом - Різдвом Іоанна Предтечі.

Це свято- одне із чотирьох головних свят сонячного календаря.

Головні атрибути свята Купало і Марена. Святкування повинно розпочинатись із виготовлення опудал Купала і Марени із гілок дерева. Поєднання чоловічої і жіночої стихій породжує життя, яке на святі символізує гілка верби - Купайлиця.

ой_на_івана__ой_на_купала.jpg

Обряди і традиції

Обряди Іванова дня пов'язані з вогнем, водою і травами.

Також вважається, що на Івана Купала особливими цілющими властивостями володіють трави. Але збирати їх потрібно неодмінно тільки до сходу сонця, поки не з'явилася роса.

А тепер докладніше про обряди.

Пошук квітучої папороті

Коли цвіте папороть
Згідно з повір'ям, папороть починає цвісти за кілька хвилин до півночі. 
Про те, що отримає людина, яка знайшла цю квітку, також ходять зовсім різні повір'я. В одних переказах квітка папороті допомагає відшукати скарб і відкрити будь-який замок, в інших повір'ях ця чарівна квітка дарує щастя й удачу в усьому. Є ще одна версія: той, хто зірве квітку в ніч на Івана Купала, зможе здобути владу над всіма природними стихіями і людьми.
Ось тільки зірвати папороть, як стверджують легенди, не так-то просто. Як тільки квітка розпускається, його зриває невидима рука.

папоротник.jpg

Плетіння і пускання вінків. 

В день Івана Купала дівчата плетуть вінки з польових трав, додаючи листя чоловічих дерев: дуба, клена. Гілки чоловічих дерев символізують бажання дівчини вийти заміж за сильного чоловіка. До вінка з трав додають свічку, підпалюють і спускають за течією річки. Якщо вінок тоне - це погана прикмета, що дівчина не скоро вийде заміж. Якщо вінок поплив швидко і впевнено - це хороший знак, говорилося, що з куди вінок попливе, з того боку і наречений вийде. Також вважалося, що якщо на вінку довго горить свічка - то і життя дівчини буде довгим і щасливим. 

пускання вінків на купала

Стрибки через багаття.

Символом і головним обрядом Купальської ночі було очищаюче багаття. Багаття зазвичай розкладали на височинах в житньому полі, на березі водойми або на місці традиційних гулянь молоді. Іноді розводили навіть на плаваючих плотах.  Улюбленою розвагою молоді було перестрибування через багаття, поодинці або парами. Вдалий стрибок, якщо полум'я не торкнеться стрибаючого і не буде іскор, означає вихід заміж або удачу.

kostior.jpg

Купання у воді.

А найголовніший звичай на Купальську ніч- це купання у воді. На Івана Купала люди влаштовували масові купання. В цей час вода наділялась життєдайними властивостями, вона вважалась цілющою і володіла магічною силою, яка допомагала очиститися від усякого зла, зцілитися і знайти хороше здоров'я. Якщо поруч з селом не було відкритого водоймища, то люди витоплювали лазні, в яких відмивалися від нечисті. Також дуже популярним в давнину було купання в святих джерелах в ніч на Івана Купала.

купання_на_купала.jpg