Яка ж то вона- весна? Уява українця створила давним-давно образ дівчини-весни або молодії жінки, яка приходить у вигляді ніжної красуні із квітучим вінком на голові. Неспроста українці створили багато пісень-веснянок із закликами до Весни, яку запрошували прийти і розпочати новий цикл щорічного відродження. Приблизним початком весни вважався день, на який припадало свято День преподобної мучениці Євдокії( Явдохи). Раніше саме цей день вважався днем приходу весни і пробудження природи. За старим стилем Євдокії святкували 1 березня ( 14 березня за новим стилем). Саме а цей день вважався початком нового року, бо природа пробуджувалась і рік починав новий лік.

За багато віків сформувався обряд закликання весни хороводами, піснями, іграми. Закликали весну зазвичай жінки, діти та дівчата. 
            Благослови, мати,
            Весну закликати!
            Весну закликати,
            Зиму проводжати!
            Весну закликати,
            Зиму проводжати!
            Зимочка - в возочку,
            Літечко - в човничку.

Весна- час пробудження природи і справжнім вісником приходу весни було повернення птахів із теплих країв. Першими прилітають жайворонки і, мабуть, тому одним із обрядів, що присвячені зустрічі весни було випікання жайворонків, які брали в руки і закликали весну прийти. 

Було навіть свято, яке називали Сороки або Жайворонки. В цей день діти ходили по селу із булочками або коржиками у вигляді жайворонка, підкидали іх догори і закликали весну прийти. 

Народ створив багато гарних обрядових пісень із закликами до весни: гаївки, ягілки, гагілки(веснянки). Ці пісні співали для того, щоб запросити весну прийти скоріше і принести пробудження землі і гарний майбутній врожай.

Закликати весну могли і на Сорочини (9 березня), і на Явдохи (14 березня) або й на Теплого Олекси (30 березня). Часто бувало, що ще й сніг лежав.

Крім жайворонків, дуже люблять і вшановують українці лелек. Вважається, що 19 березня із вирію прилітають лелеки. Вони селяться тільки поряд із оселями добрих людей і приносять їм щастя і достаток. Існує такоє повір'я, що лелеки приносять дітей. -:)

Отже, закликаймо весну прийти, як це робили наші предки і нехай вона принесе нам мир, спокій і достаток.

 Гарної щасливої весни!