У селах було прийнято шити одяг малюкам із поношених батьківських речей. Тканини з цієї одежі були вже не раз випрані, тому ставали досить м'якими для шкіри малюка. Але головне, що батьківські речі увібрали в себе їх енергію, здатну захистити дитину від зурочення та хвороб. Одяг дітям шили в залежності від статі - дівчаткам з маминих речей, хлопчикам з батькових. Так дівчатка на початку життя отримували енергію материнства, а хлопчики чоловічу сильну енергію.

Підростаючи, діти набували власну невелику захисну силу. У три роки їм шили першу в житті сорочечку з нової тканини. Дванадцятирічні дівчатка вже надягали дівочі сорочки, а хлопчики - перші дорослі штани.

Одяг дітей до трьох років був не просто з м'якої тканини, він також мав вишивку, яка зберігалася від одягу батьків. Ця вишивка впливала на дітей, передаючи їм спадковість, зв'язок поколінь. Оберегові вишивки накопичували багаторічний досвід старшого покоління і передавали його молодшому. Відчуваючи енергію батька-мисливця, хлопчик, ставши старше, виявляв інтерес до полювання, дочка вишивальниці цікавилася вишивкою. У будь-якому випадку діти через вишивку відчували захисну силу своїх батьків.

Коли приходив час шити дитині її власну сорочку, мати створювала для неї індивідуальну оберегову вишивку, для якої використовувала червоні нитки. Вишивка для дорослих могла мати різнокольоровою. Жіночі червоні вишивки доповнювалися чорним кольором - кольором землі, що захищає від безпліддя. Чоловічі оберегові вишивки включали синій і зелений кольори, що захищають від природних стихій і від поранень. Поки зовнішні небезпеки не стосувалися дітей, вони були захищені своїм родом, їм було достатньо одного червоного кольору - кольору родинного зв'язку.

Дівочу сорочку прикрашали вишивками на рукавах, навколо горловини і по низу подолу. Заміжні жінки вишивали сорочки на грудях, комірі, рукавах. Поділ прикрашався більш широкої вишивкою, ніж у дівчат, тому що орнаменти доповнювалися символами роду чоловіка.

До дівочих орнаментів належали: символи її роду, землі, Богині долі, символ дня народження дівчинки і символи жіночих рукоділля.

Хлопчикам вишивали символи вогню і сонця, тварин-тотемів, символ роду і дня народження, дзвіночки, символи ремесел для чоловіків.

До дванадцяти років деякі обереги хлопчиків і дівчаток могли бути однаковими, просто дитячими. Після дванадцяти років підлітки носили вже більше певні юнацькі або дівочі обереги, яких за кількістю ставало менше, адже підлітки вже не такі беззахисні, як малюки. В одязі додавався пояс.

У вишитих орнаментах для підлітків зображувалися Боги, як покровителі. Дівочі вишивки містили знаки родючості, а юнацькі - знаки воїнів. Малюкам такі знаки не вишивали.

Вишиті оберегові орнаменти захищали дітей, оберігали їх від зла і нещасть, об'єднували всіх людей з Природою.

Ще дуже древні люди створювали свої орнаменти. Вони прикрашали ними предмети, які їх оточували і допомагали жити в суворих природних умовах. Візерунками люди прикрашали глиняний посуд і знаряддя своєї праці. Візерунки складалися з прямих і хвилястих ліній, точок, ромбів і так далі. Вчені досі намагаються зрозуміти значення цих знаків і висловлюють свої гіпотези.

На їхню думку, стародавня людина, будучи мисливцем, розуміла, що бивень дикого звіра - це його сила і зброя. Ромб являв собою зріз бивня або сам бивень, він означав могутність і величезну силу. Щоб зміцнити свою силу, люди зображали ромб на оточуючих предметах і навіть на своєму тілі.

Кілька набіглих один на одного ромбів означають вдале полювання, життя, родючість. Повторення візерунків зображує заклинання людини до природних силам і богів з проханням про успіх в полюванні та інших життєвих справах.

Крім ромбів, були й інші знаки. Горизонтальними прямими лініями позначали землю, хвилястими лініями - воду, рівними косими лініями зображували дощ, що перепиняє рух до сонця.

0990__2_.jpg

Стародавні люди створили багато знаків, що позначають сонце, так званих солярних знаків. Вони досить різноманітні. Серед інших символів, сонце зображується різними видами хрестів. Деякі з них розташовуються усередині кола, і весь знак нагадує колесо. Можливо, стародавні люди, спостерігаючи, як сонце котиться по небосхилу протягом дня, представляли його у вигляді вогняного колеса. Замість кола часто зображувалися загнуті кінці хреста, що символізують постійний рух сонця. Цей знак називався Ярга або коловорот. Він символізував благополуччя.

Розгадуючи символи наших предків, ми починаємо розуміти їх ставлення до навколишнього світу, до природи. Стародавні люди створювали свої орнаменти в якості заклинань до сил природи, просячи у них заступництва та захисту. Наступні покоління берегли і примножували символи, які означають добро, удачу, достаток, щедрі врожаї.

Призначення оберегів відповідає назві - оберігати нас від різних бід у важкі часи. Який би негативний вплив не направляли на людину злі сили, оберіг захистить свого господаря силою древніх символів наших предків. Захист оберега дієвий при захворюваннях, як природних, так і тих що з’явилися а наслідок зурочення або пристріта. Оберіг встане перепоною на шляху ворожого тиску на психіку, душу та емоції людини, захистить від навіювань, привороту, депресії.

За довгі століття наші предки накопичили знання про магічну силу предметів і символів, їх здатності оберігати людей від усього поганого. Обереговою силою наділяються різні речі - намиста, браслети, кулони, предмети побуту, прикраси над входом в будинок, на воротах, на вікнах, вишиті магічні візерунки на одязі, що зображують символи покровителів людини та природних богів.

Зараз більшість навичок захисту, якими постійно користувалися давні слов'яни, вже забуто. Ми стали більш відкриті і беззахисні перед тіньовим світом, його злими силами. Вони безперешкодно потрапляють в наше тіло, свідомість, у наше життя, руйнуючи і пригнічуючи нас. Нас мучать незрозумілі нездужання, а ми не розуміємо, що це за хвороби і звідки вони взялися.

Оберіг впливає на певні кольори аури, відновлюючи пошкоджені місця і не допускаючи до них вплив руйнівних сил. Надівши одяг з вишивкою необхідного кольору і орнаменту, ви захищаєте себе від згубного впливу, нав'язування вам чужих думок і підсилюєте цілісність і гармонійність своєї аури, що є необхідною умовою здоров'я.

Виникають питання: якими бувають обереги, як виглядають, з чого зроблені? Найсильнішими є обереги, що накопичили свою доброчинну силу протягом багатьох поколінь родини, що передаються у спадок. По жіночій лінії передається більшість сімейних оберегів - прикраси, декоративні предмети побуту, одяг. По чоловічій лінії передаються предмети чоловічого побуту, виготовлені спеціально для чоловіка вашого роду. Однак нажаль далеко не в кожній сім'ї є такі обереги, тому потрібно самим виготовити оберіг для своїх рідних, що потім буде передаватися наступним поколінням. Виготовити ювелірний виріб під силу тільки професіоналові, а для нас найдоступнішим є виготовлення оберега з вишитого орнаменту. Це дуже ефективний оберіг. Особливо обережна вишивка хороша для малюків, адже на них не одягнеш прикраси у вигляді кулонів чи кілець. Така вишивка повинна складатися із зображень добрих магічних давньослов'янських істот: собаки, коня, півня, казкових птахів. Різні природні сили теж мають свої позначення, що склалися з давніх слов'янських часі