Є у Києві куточок, який називають "Українським Парнасом", це квартал між вулицями Саксаганського і Жилянської. Саме у цьому місці знаходиться нині діючий Музей видатних діячів української культури. Цей музей було створено у 1987 році. Приводом для його створення Музею видатних діячів української культури став факт того, що наприкінці XIX — на початку XX ст. у близькому сусідстві проживали родини визначних українських митців - Лесі Українки, Миколи Лисенка, Михайла Старицького, Панаса Саксаганського.  Об'єднані міцною давньою дружбою, активною громадянською позицією, бажанням зберегти культурну спадщину України і зробити все задля розквіту української культури і мистецтва спрямованою на піднесення національної самосвідомості, ці родини створили унікальний мистецько-культурний осередок, який отримав назву " Український Парнас".

   Стратегічною метою у розвитку Музею видатних діячів української культури є відтворення своєрідного Українського центру, в якому б органічно поєдналось презентування історичного надбання української культури та розвиток осередку сучасного українського мистецтва.

 Наразі для відвідувачів відкрито декілька музеїв, що входять до складу музейного комплексу.

Музей_Лесі_Українки.JPG

Музей Лесі Українки, який існує ще з 60-х років XX століття по вулиці Маріїнсько-Благовіщенській, № 97. Музей складається із меморіальної квартири Лесі Українки і, розміщеної на другому поверсі, літературно-меморіальної експозиції, що висвітлює творчий і життєвий шлях поетеси. На фасаді будинку встановлено меморіальну дошку з бюстом Лесі Українки роботи Г. Кальченко.

Музей Миколи Лисенка, який працює із 1980 року. Експозиція музею включає сім залів, в яких можна побачити висвітлення життя і творчості Миколи Лисенка, а також три меморіальні кімнати. У меморіальних кімнатах представлено рояль фірми Блютнер і портрет М.Лисенка роботи Йосипа Куриласа. В цих кімнатах збережено автентичний паркет, кахляні груби і ліпнину. Саме тут Микола Лисенко працював над операми "Тарас Бульба", "Енеїда", "Ноктютрн" та обробками народних пісень.

Музей Михайла Старицького було відкрито після тривалої реставрації у серпні 2002 року. Музей складається із меморіальної квартири та виставки «Творча і театральна діяльність М. П. Старицького». Основою музейного фонду є родинні реліквії, які передані музею за заповітом онуки корифея українського театру Іриною Іванівною Стешенко.Серед найцінніших експонатів музею — письмовий стіл, крісло, шаховий столик Михайла Петровича,оригінали рукописів, особисті речі митця. Справжньою окрасою експозиції музею є вишита сорочка та рушники, що належали Старицькому.

Музей "Іван Франко і Київ" було започатковано 27 серпня 2006 року, а у 2008 році, за рішенням Київської міської ради він увійшов до складу Музею видатних діячів української культури і має розміститись у будинку на вулиці Саксаганського 93-Б. В основу створення експозиції музею покладено тематично-хронологічний принцип. У першу чергу мають бути відображені три приїзди І. Франка до Києва у 1885, 1886 і 1909 роках. Окрім того планується створення таких тематичних блоків як «І. Франко і М. Лисенко», «І. Франко і родина Косачів-Драгоманових», «І. Франко і М. Старицький», «Одруження І. Франка», «І. Франко і Київська Стара громада», «І. Франко і київські видавництва», «І. Франко та Є. Чикаленко» та багато інших.

Наразі в Музеї видатних діячів української культури діє багато цікавих культурних і соціальних програм, які мають на меті збереження і розвиток "Українського Парнасу" та українського мистецтва. Нижче інформація про заходи, що відбудуться у музеї в вересні. 

ІНФОРМАЦІЯ ПРО ЗАХОДИ, ЩО ВІДБУДУТЬСЯ У МУЗЕЇ У ВЕРЕСНІ 2016 РОКУ

(УВАГА! Можливі зміни у розкладі!)

09.09.16  – У рамках проекту «Мистецька галерея» відкриття виставки Ганни Проскури «Мудрість природи». Живопис. Початок о 17.00. (музей М. Старицького). Виставка триватиме до 25.09.16

10.09.16  – У рамках проекту «Майстер-класи на Парнасі» майстер-клас Т. Серебрянникової з вишивки етнографічної.Початок об 11.00. (музей Лесі Українки)

15.09.16 — У рамках проекту «Культурологічний аспект державотворення» до 150 — річчя від дня народження В. Леонтовича круглий стіл спільно з інститутом української археографії та джерелознавства ім. М. Грушевського НАН України. Початок об 11.00. (музей М. Старицького)

17.09.16. — У рамках проекту «Родина» до річниці смерті Панаса Саксаганського панахида на Байковому кладовищі. Початок об 11.00;

17.09.16. — У рамках проекту «Доступний музей» старт лекторію для дітей «ART4KIDS:мистецтво по суботах» про видатних художників кінця ХІХ — поч. ХХ ст. спільно з благодійним фондом Святителя Миколая. Початок о 12.00 (музей  М. Старицького)

19.09.16. — У рамках проекту «Кінозал на Парнасі» до річниці смерті Панаса Саксаганського та 130-річчя написання п’єси «Мартин Боруля» І. Карпенком-Карим показ х/ф «Мартин Боруля» (1953) Початок о 15.00. (музей М. Старицького)

24.09.16 – У рамках проекту «Майстер-класи на Парнасі» майстер-клас Т. Серебрянникової з вишивки етнографічної. Початок об 11.00. (музей Лесі Українки)