Різдво Христове приходить до нас засніженої зимової ночі, серед світла яскравих зірок і під спів церковного хору, який славить прихід на землю Спасителя. 

Один із найулюбленіших свят серед дорослих і малечі в Україні є Різдво Христове. Дух Різдва - це дух радості, родинності і величного піднесення. Переважна більшість християн в Україні святкує Різдво Христове 7 січня. Але власне кажучи святкування розпочинається ще звечора 6 січня, коли настає Святвечір. Свято Різдва Христового має свої давні традиції. Вертеп, дідух, коляда - це все незмінні атрибути Різдва. 

Розповімо трошки про ці давні атрибути цього чудового свята.

Коляда. 

 Нова радість стала, яка не бувала,
Над вертепом звізда ясна світом засіяла.

Де Христос родився, з Діви воплотився,
Як чоловік пеленами убого повився.

Ангели співають, "слава" восклицають,
На небеси і на земли мир провозглашають.

І ми теж співаймо, Христа прославляймо,
Із Марії рожденного смиренно благаймо.

– Просимо Тя, Царю, небесний Владарю,
Даруй літа щасливії цьому господарю.

Даруй господарю, його господині,
Даруй літа щасливії нашій Україні.

В мирі проводити, Тобі угодити
І з Тобою в царстві Твоїм навіки жити.

Споконвіку існував звичай бажати щасливої долі і добра один одному та господарям оселі до якої приходили колядники. А ходити колядувати розпочинали після Святої вечері. Хоча, треба зазначити, що колядувати у різних регіонах України розпочинають і різний час. Так на Покутті колядують саме після Святої Вечері, на Слобожанщині і на Гуцульщині- на перший день Різдва, а на Західному Поділлі аж на другий день Різдва. 

Але головне, що мета колядування скрізь однакова: прославляння народження Христа і побажання щастя та добра. 

 

Вертеп.

Що ж таке вертеп і яка історія його походження...  Віфлеємський вертеп- це народження Сина Божого у Віфлеємському хліві. Український Різдвяний вертеп має давню історію. Десь із 17 ст. українці почали виставляти на Різдво вертепну драму.  Раніше вертеп - це був ящик обклеєний ізсередини кольоровим папером. В цьому ящику за допомогою ляльок показували Різдвяну виставу. Ця вистава складалась із двох частин:в першій частині розповідали про народження Христа і показували сценки із біблійними персонажами; друга частина вистави була світська, в ній показували сценки із життя людей, боротьбу Добра і Зла. 

Пізніше, вертеп перетворився в театрілізоване дійство із великою кількістю учасників. 

 

Дідух.

Що таке дідух вже мало хто знає. А дідух- це був один із обов'язкових атрибутів Різдва. Дідух- сніп із колосків пшениці і жита, які збирали наприкінці жнив. Дідух бав першим своєрідним символом трьох зимніх свят. Після свят зерно із дідуха зберігали і підмішували у зерно, яке засівали навесні. Це дійство допомагало зібрати гарний урожай. Взагалі Дідух-  це дух безсмертя, символ зачинателя роду, символ добробуту і багатства. Це своєрідний оберег роду. Кажуть, що дідух- це дух усіх попередників роду або дідівський дух. Ще з часів язичництва бере свій початок традиція ставити дідух. У Святий Вечір дідух ставили на найпочесніше місце в оселі- під образами. 

Ялинка.

Цей ще один символ Різдва і далі і Нового року з'явився в Україні порівняно недавно. Звичай ставити в оселі ялинку і  прикрашати її прийшов в Україну із Західної Європи. Це сталося у XVIII столітті за наказом царя Петра I. 

Ще із XIV століття "дерево добра і зла" стало неодмінним атрибутом святкової містерії по Адама і Єву, сценку, яку виставляли у Святвечір.

Трохи пізніше, у франко-німецькому Ельзасі в 1605 році ця традиція набула популярності. Звідти вона почала поширюватись далі по Європі.

Головне, що Різдво Христове - це свято Любові і Добра. Ця Любов, що приходить до нас у Різдво спонукає нас до відродження і до оновлення. Ми маємо шанувати і берегти все, що створив Бог: Землю, природу, один одного. 

Нехай всемогутній дух Різдва Христового запанує в наших серцях і на нашій Землі.

Христос народився! Славімо Його!