Вишиті українські рушники: традиції і правила вишивання.

Українська вишиванка  знову  зайняла своє почесне місце в гардеробі багатьох українців.  Хочеться, щоб і популярність  українського вишитого рушника  зростала також.  Адже вишитий рушник супроводжував людину від народження і впродовж всього життя.

 Вишитий рушник символізував життєвий шлях людини.  Враховуючи величезну оберегову силу вишитих рушників, їх використовували  в усіх важливих подіях:

 • Із хлібом-сіллю на рушнику зустрічали поважних гостей
 • Завершуючи будівництво нового дому, останню крокву із даху заносили на рушникові
 • Новонароджену дитину приймали на рушник і привітати маму новонародженої дитини –приходили із рушником
 • Близьким людям давали в дорогу вишитий рушник, щоб дорога і повернення були щасливими
 • Під час сватання сватів пов’язували рушниками , якщо на заручинах дійшли згоди
 • Дитину до хрещення завжди несли на рушнику
 • Під час весілля вишиті рушники мали важливе значення . Краще за все, коли рушник вишивала сама наречена. Найкращий вишитий рушник стелили під час вінчання у церкві на щастя. Існувало повір’я про те, хто перший стане на рушник, той і буде головним у сім’ї.
 • Ікони прикрашали рушники також.
 • На рушниках спускали труну померлого , проводжаючи в останню дорогу

Та й взагалі, враховуючи величезну оберегову силу, вишиті повинні бути в кожному домі. Це не просто естетична прикраса дому, вишиті рушники- оберіг оселі і родини.

Як же правильно вишити рушник? Є певні правила щодо вишиття рушників. Коротко розповімо про них:

 1. Полотно для рушника має обов’язково бути суцільним, поскільки символізує дорогу життя. Тобто не можна вставляти в рушник мереживо чи вставки. Полотно вибирали виткане із безперервної нитки. Дуже бажано купувати полотно у доброзичливої людини.
 2. Найкраща нитка для вишивки шовкова, яку пряв шовкопряд(вона безперервна). Можна використовувати шерстяну нитку, яка теж має добру енергію.
 3. Важлива також голка для вишивання. Адже голка вбирає енергію того, хто вишиває. Кажуть, що кожен колір рушника краще вишивати окремою голкою.
 4. Вишивати спочатку треба праву сторону рушника - чоловічу, потім – ліву сторону рушника, яка вважається жіночою.
 5. Зашивати слід 1/4частину рушника.
 6. Середина рушника повинна бути чистою(без вишивки). Чиста середина вишитого рушника -  це Боже місце, воно символізує зв’язок із космосом.
 7. Візерунки можуть бути різними. Дуже вдалим вважається візерунок, де вишито дерево життя, яке може бути і у вигляді квітки-берегині. Добре, коли на рушнику вишиті пташки, вінець,  хрест  або символи, які нагадують хрест. Не варто вишивати  на рушнику зозулю або сокола.   
 8. На рушнику не повинно бути вузликів, бо це не сприяє щасливій долі.
 9. Вишивати рушник потрібно з позитивним гарним настроєм.

Український вишитий рушник пройшов поряд із людьми крізь віки  і хотілося б, щоб він і далі супроводжував нас впродовж усього життя, був ознакою любові, шани і відданості.

Колись Леся Українка під час свого першого відвідання могили Великого Кобзаря – Тараса Шевченка, на його могилу поклала власноруч вишитий рушник.
Благославенна будь на всі віки
Найперша жінка, що нашила квіти.
Душа мого народу — рушники,
Барвінками і мальвами зігріта.