Вишиті українські рушники: традиції і правила вишивання.
Українська вишиванка знову зайняла своє почесне місце в гардеробі багатьох українців. Хочеться, щоб і популярність українського вишитого рушника зростала також. Адже вишитий рушник супроводжував людину від народження і впродовж всього життя.
Вишитий рушник символізував життєвий шлях людини. Враховуючи величезну оберегову силу вишитих рушників, їх використовували в усіх важливих подіях:
- Із хлібом-сіллю на рушнику зустрічали поважних гостей
- Завершуючи будівництво нового дому, останню крокву із даху заносили на рушникові
- Новонароджену дитину приймали на рушник і привітати маму новонародженої дитини –приходили із рушником
- Близьким людям давали в дорогу вишитий рушник, щоб дорога і повернення були щасливими
- Під час сватання сватів пов’язували рушниками , якщо на заручинах дійшли згоди
- Дитину до хрещення завжди несли на рушнику
- Під час весілля вишиті рушники мали важливе значення . Краще за все, коли рушник вишивала сама наречена. Найкращий вишитий рушник стелили під час вінчання у церкві на щастя. Існувало повір’я про те, хто перший стане на рушник, той і буде головним у сім’ї.
- Ікони прикрашали рушники також.
- На рушниках спускали труну померлого , проводжаючи в останню дорогу
Та й взагалі, враховуючи величезну оберегову силу, вишиті повинні бути в кожному домі. Це не просто естетична прикраса дому, вишиті рушники- оберіг оселі і родини.
Як же правильно вишити рушник? Є певні правила щодо вишиття рушників. Коротко розповімо про них:
- Полотно для рушника має обов’язково бути суцільним, поскільки символізує дорогу життя. Тобто не можна вставляти в рушник мереживо чи вставки. Полотно вибирали виткане із безперервної нитки. Дуже бажано купувати полотно у доброзичливої людини.
- Найкраща нитка для вишивки шовкова, яку пряв шовкопряд(вона безперервна). Можна використовувати шерстяну нитку, яка теж має добру енергію.
- Важлива також голка для вишивання. Адже голка вбирає енергію того, хто вишиває. Кажуть, що кожен колір рушника краще вишивати окремою голкою.
- Вишивати спочатку треба праву сторону рушника - чоловічу, потім – ліву сторону рушника, яка вважається жіночою.
- Зашивати слід 1/4частину рушника.
- Середина рушника повинна бути чистою(без вишивки). Чиста середина вишитого рушника - це Боже місце, воно символізує зв’язок із космосом.
- Візерунки можуть бути різними. Дуже вдалим вважається візерунок, де вишито дерево життя, яке може бути і у вигляді квітки-берегині. Добре, коли на рушнику вишиті пташки, вінець, хрест або символи, які нагадують хрест. Не варто вишивати на рушнику зозулю або сокола.
- На рушнику не повинно бути вузликів, бо це не сприяє щасливій долі.
- Вишивати рушник потрібно з позитивним гарним настроєм.
Український вишитий рушник пройшов поряд із людьми крізь віки і хотілося б, щоб він і далі супроводжував нас впродовж усього життя, був ознакою любові, шани і відданості.
Колись Леся Українка під час свого першого відвідання могили Великого Кобзаря – Тараса Шевченка, на його могилу поклала власноруч вишитий рушник.
Благославенна будь на всі віки
Найперша жінка, що нашила квіти.
Душа мого народу — рушники,
Барвінками і мальвами зігріта.
коментарі