Не люблю російське слово "брак", але мені цілком до вподоби українське слово "шлюб". Шлюбні відносини - річ непроста і про них розповідати можна довго і багато. Сьогодні хочу розповісти про відношення в українському шлюбі до жінки. Треба сказати, що українки досить свободолюбиві. Ця риса притамана українкам на генному рівні і прижилась завдяки певним особливостям історичного розвитку України. Потрібно наголосити, що відношення до жінки в Україні завжди було демократичним. Українка в сімейних стосунках- це партнерка і подруга. Ще з давніх часів інтереси жінки в Україні були захищені.

До речі навіть початок шляху до шлюбу міг бути із ініціативи дівчини. В Україні дівчина могла сама засватати хлопця. В такому випадку дівчина приходила із хлібом до оселі обранця, ставила хліб на столі і мовчки чекала на відповідь.

Взагалі, стосунки між чоловіком і жінкою будувались на шані, любові і повазі одне до одного. Є така приказка:"Батьки глядять дочку до вінця, а чоловік жінку до кінця".


 Взірцем стосунків між чоловіком і жінкою може бути відношення козаків до жінок. Козаки шанували жінок, а жінки довіряли і любили козаків. Навіть в той далекий час жінка як і чоловік була об'єктом права. В Україні існувала так звана "материзна". "У сім'ї батька жінці належало її придане, яким, окрім неї ніхто не міг розпоряджатися. По можливості, до посагу нареченої включався земельний наділ — «материзна». Материзна не входила в спільне родинне майно, не ділилася між іншими членами сім'ї та передавалася у спадщину по жіночій лінії.

/Вікіпедія/

 

Цілковитий захист жінці забезпечували карні норми, наприклад вагітних жінок брали під спеціальний захисток. А ще, виявляється був такий закон, при якому жінка, яка погоджувалась добровільно вийти заміж за присудженого до страти чоловіка могла врятувати йому життя. 

Велика шана і повага жінці була також законом для козаків, що були у Січі. Звичаї Січі були суворими і забороняли присутність жінки. Жінки могли жити неподалік за межами Січі або чекати своїх козаків вдома. За звичаями Січі покарання чекало кожного, хто образить жінку. За кривду могли засудити навіть і до страти. 

 

Ми, українці і українки повинні пам'ятати свої звичаї і традиції. Одна із них - велика взаємна повага і шана.

Любові і шани вам, українці!