«Без скрині- нема господині» українська народна приказка. Це висловлювання досить влучне. Воно вдало характеризує сутність ролі скрині в житті українців. Скриня була уособленням достатку родини, сімейного затишку, збереження народних традицій.

Кожна дівчина повинна була готувати придане, яке складалось до скрині. Коли дівчина виходила заміж, скриня із приданим переїздила до нової оселі, де розпочинала своє спільне життя нова родина. Скриня передавалась із покоління в покоління. Отже, скриня, дійсно – скарбниця жінки, як берегині родинних традицій і тепла.

 

Так, у весільній скрині наречена зберігала вишиванки, прикраси, рушники, ткані речі, які сама наречена виготовила. Під час весілля наречена показувала для гостей свій посаг і відразу було видно, яка із неї має бути господиня.

 

 

Оскільки, скрині здавна виконували практичну роль, то крім того, що в них зберігали різні родинні скарби, вони мали ще й додаткову функцію. За функціональністю скрині були:

  • Скрині-столи( вони були високі і подовжені). Такі скрині використовували ще й, як стіл.
  • Скрині-лави були такої висоти, яка була зручна для сидіння.
  • Дорожні скрині
  • Весільні скрині (для посагу нареченої)
  • Господарські скрині
  • Церковні

     черкська_скриня.jpg

 

 

Скрині прикрашались різьбленням і розписом, а також доповнювались металевим окуттям. Потрібно сказати, що за візерунком скрині часто можна було зрозуміти, в якому регіоні вона була виготовлена

Мальовані скрині були поширені на  Слобожанщині, Київщині, Катеринославщині, Волині, Поліссі, Львівщині, Полтавщині, Чернігівщині.

с.-Стеблівка-скриня.jpg

Різьблені скрині виготовляли у Карпатах, на Поділлі, Буковині, Західному Придністров’ї, Причорномор’ї.

 

Наразі  українська скриня повернулась до житла родин і її знову часто використовують у дизайні інтер’єру. Безумовно, тепер її функція , не стільки для збереження речей. Здебільшого, скриня у сучасному інтер’єрі використовується для створення українського колориту у дизайні приміщення. 

Потрібно сказати, що наявність скрині в домі, дійсно  додає приміщенню краси і затишку.